Зарплата для пенсії: що робити якщо втрачені документи
Пенсійний ЛІКНЕП. Зарплата для пенсії: що робити якщо втрачені документи
Заробітна плата — один із ключових показників, який впливає на розмір майбутньої пенсії. Що робити, якщо з підтвердженням заробітку для обчислення пенсії за період до 1 липня 2000 року виникають проблеми?
Справді, буває так, що людині важко знайти документальне підтвердження того, що вона протягом певного періоду своєї трудової діяльності одержувала певну зарплатню. Свідченням такої ситуації став лист у редакцію: «Підкажіть, будь ласка, як підтвердити заробітну плату для обчислення пенсії, якщо підприємство не може видати довідку про заробіток за періоди моєї роботи до 2000 року, оскільки документи про нарахування та виплату заробітної плати втрачено?» Допомогти розібратись із цим запитанням ми попросили заступника директора департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України Галину МАСТЮГІНУ.
Коли можна застосувати
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії в разі втрати документів про її нарахування та виплату затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 919 (далі — Порядок 919).
Цей Порядок застосовується в таких випадках:
ü у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв’язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин;
ü у разі якщо страховий стаж особи починаючи з 1 липня 2000 року становить менше як 60 місяців, тобто коли законодавством передбачена обов’язковість подання довідки про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв, а немає інших 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 року, за які особа може подати довідку про заробіток;
ü для підтвердження заробітку, одержаного тільки за основним місцем роботи;
ü для призначення пенсії, а не для її перерахунку.
Як встановлюється зарплата
Існує механізм визначення заробітку для призначення пенсії в разі втрати первинних документів про нарахування особі заробітної плати. За наявності підприємства, установи, організації, у яких працювала особа, або їх правонаступника заробіток визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації, що склалася в кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).
У разі якщо на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника немає відповідної професії (посади), заробіток визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника, що склалася в кожному місяці роботи, за який втрачено документи.
У разі повної втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) за відповідний період заробіток визначається за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія.
Довідку про заробіток у цих випадках надає підприємство, установа, організація, у яких працює (працювала) особа, або їх правонаступник.
Як бути, якщо підприємство ліквідовано
У разі якщо підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, заробітна плата для призначення пенсії визначається виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченою відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія.
Коли зарплата дорівнює мінімальній
У якому разі під час обчислення заробітку особи може бути застосовано мінімальну заробітну плату? За бажанням особи, якій призначається пенсія, у всіх зазначених випадках коефіцієнт заробітної плати (доходу) за кожен місяць, за який втрачено первинні документи про нарахування та виплату їй заробітної плати (доходу), визначається виходячи з мінімальної заробітної плати за відповідний період.
Де видають довідки
Такі довідки видають управління праці та соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад.
Варто зазначити, що колишнім працівникам банків, їх філій (структурних підрозділів) у разі якщо завершено процедуру ліквідації банку, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, довідки про заробітну плату видає за відповідний період Національний банк України виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною посадою (професією) у філіях (структурних підрозділах) відповідного ліквідованого банку (за наявності таких даних).
Як підтвердити втрату документів
Відсутність на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника документів про нарахування та виплату заробітної плати (доходу), а також час і причини, що призвели до втрати таких документів, підтверджуються довідкою роботодавця, правонаступника органу вищого рівня, Національного банку України щодо ліквідованих банків або відповідної архівної установи.
Втрата документів після 1998-го
А що робити, коли втрачено документи про заробіток після 1998 року?
Заробітна плата (дохід) для призначення пенсії за період страхового стажу застрахованої особи за кожен місяць страхового стажу починаючи з 1 січня 1998 року визначається за даними Державного реєстру фізичних осіб — платників податків і Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. А в разі відсутності таких даних заробіток визначається в Порядку 919.
Якщо пенсія призначається
Тож якщо пенсія призначається і Ваш страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше як 60 місяців, законодавство передбачає обов’язкове подання довідки про заробіток за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв, а подати довідку про заробітну плату за інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 року Ви не можете через відсутність документів про заробітну плату, то для підтвердження заробітку, одержаного за основним місцем роботи, може бути застосовано норми Порядку 919.
Оскільки підприємство, на якому Ви працювали, нині існує, заробіток для обчислення пенсії може бути визначено виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною Вашій професії (посаді) професією (посадою) на Вашому підприємстві, що склалася в кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату Вам заробітної плати.
У разі якщо на підприємстві, на якому Ви працювали або в його правонаступника відсутні відповідні Вашій професії (посади), заробіток може бути визначено виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, що склалася в кожному місяці Вашої роботи, за який втрачено документи.
У разі повної втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємством заробітної плати за відповідний період заробіток визначається за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, за календарний рік, що передує року, з якого Вам призначається пенсія.
У цих випадках довідку про заробітну плату надає підприємство, на якому Ви працювали, або його правонаступник.
За матеріалами газети «Пенсійний кур’єр) »